Knihy století

Sedmnáctý ročník výročních knižních cen Magnesia Litera se koná v roce 2018, tedy sto let od založení Československé republiky. Tento historický moment byl zároveň spojen s výraznou státní i společenskou podporou české literatury a slovesnosti, jejímž projevem byl mimo jiné v roce 1919 zákon o veřejných obecních knihovnách, díky němuž má Česko dodnes jednu z nejhustších sítí veřejných knihoven, nebo Státní cena za literaturu udělovaná českým spisovatelům od roku 1920. Proto jsme se rozhodli v rámci cen Magnesia Litera na toto výročí upozornit.

Jestliže ceny Magnesia Litera každoročně hledají nejlepší knihu kalendářního roku, rozhodli jsme se při zpětném pohledu pokusit o něco podobného a vybrat pomyslnou knihu roku v každém roce počínaje právě datem 1918. Ve spolupráci s literárními historiky jsme proto vybrali pět „nominací“ za léta 1918 – 2001, z nichž pak literární veřejnost (celkem hlasovalo 165 lidí) během ledna vybrala vítěze. V letech následujících již byly ceny Magnesia Litera vyhlašovány a knihu roku tedy máme vybránu. Prosíme, abyste svým hlasováním vybrali tři knihy, které v oněch 99 letech považujete ze nejlepší či nejdůležitější. Trojice knih, která získá nejvíce čtenářských hlasů, bude oznámena v průběhu vyhlašování cen Magnesia Litera 4. dubna.

Výběr nemá ambici stát se autoritativním, je to především hra. Hra, jejímž prostřednictvím bychom chtěli podnítit zájem širší veřejnosti o českou literární historii uplynulých sta let.

Hlasování bylo ukončeno.

Zobrazit nominace
bratři Čapkové – Krakonošova zahrada
S. K. Neumann – Nové zpěvy
Antonín Sova – Zpěvy domova
Karel Toman – Měsíce
Zobrazit nominace
Rudolf Medek – Lví srdce
Miroslav Rutte – Nový svět
Fráňa Šrámek – Tělo
Richard Weiner – Škleb
Zobrazit nominace
Jaroslav Hašek - Dva tucty povídek
Josef Hora – Strom v květu
Jaromír John – Večery na slamníku
Zdeněk Němeček – Legionářské novely
Zobrazit nominace
Karel Čapek – Trapné povídky
Karel Matěj Čapek-Chod – Jindrové
Jaroslav Seifert – Město v slzách
Jiří Wolker – Host do domu
Zobrazit nominace
Eduard Bass – Klapzubova jedenáctka
Jiří Haussmann – Velkovýroba ctnosti
Ladislav Klíma a Arnošt Dvořák – Matěj poctivý
Jiří Wolker – Těžká hodina
Zobrazit nominace
Jaroslav Durych – Gotická růže
Viktor Dyk – Tajemné dobrodružství Alexeje Iványče Kozulinova
Jindřich Hořejší – Korálový náhrdelník
Čestmír Jeřábek – Zasklený člověk
Zobrazit nominace
Josef Kopta – Třetí rota
Vítězslav Nezval – Pantomima
Josef Váchal – Krvavý román
Vladislav Vančura – Pekař Jan Marhoul
Zobrazit nominace
Karel Klostermann – Šumavské povídky
František Langer – Periferie
Bohuslav Reynek – Rty a zuby
Vladislav Vančura – Pole orná a válečná
Zobrazit nominace
Jan Čep – Dvojí domov
Vítězslav Nezval – Básně na pohlednice
Jaroslav Seifert – Slavík zpívá špatně
Ivan Suk – Holčičky pod lucernou
Zobrazit nominace
Josef Hora – Struny ve větru
Rudolf Medek – Anabáze
Emil Vachek – Bidýlko
Jan Weiss – Barák smrti
Zobrazit nominace
Karel Čapek – Hovory s TGM
Rudolf Medek – Plukovník Švec
Vítězslav Nezval – Edison
Václav Prokůpek – Baba
Zobrazit nominace
Konstantin Biebl – Nový Ikaros
Jaroslav Durych – Bloudění
Richard Weiner – Lazebník
Jan Weiss – Dům o tisíci patrech
Zobrazit nominace
Josef Čapek – Stín kapradiny
Vladimír Holan – Triumf smrti
Jan Zahradníček – Pokušení smrti
Vítězslav Nezval – Básně noci
Zobrazit nominace
Karel Čapek – Marsyas
Jan Čep – Zeměžluč
Karel Poláček – Muži v offsidu
Marie Pujmanová – Pacientka doktora Hegla
Zobrazit nominace
Egon Hostovský – Případ profesora Körnera
Marie Majerová – Přehrada
Vladislav Vančura – Útěk do Budína
Vilém Závada – Siréna
Zobrazit nominace
Karel Čapek – Hordubal
Karel Čapek – Dášeňka
Richard Weiner – Hra doopravdy
Jan Zahradníček – Jeřáby
Zobrazit nominace
Jan Čep – Děravý plášť
Karel Čapek – Obyčejný život
Josef Knap – Cizinec
Josef Lada – Kocour Mikeš
Zobrazit nominace
Egon Hostovský – Žhář
František Langer – Jízdní hlídka
Marie Majerová – Siréna
Jan Zahradníček – Žíznivé léto
Zobrazit nominace
Josef Čapek – Kulhavý poutník
Josef Hora – Máchovské variace
Karel Poláček – Okresní město
Ondřej Sekora – Ferda mravenec
Zobrazit nominace
Jaroslav Foglar – Hoši od bobří řeky
Ivan Olbracht – Golet v údolí
Jiří Weil: Moskva-hranice
Jaroslav Žák – Študáci a kantoři
Zobrazit nominace
Karel Čapek – Matka
Jarmila Glazarová – Vlčí jáma
Jaroslav Seifert – Zhasněte světla
V + W – Pěst na oko aneb Caesarovo finále
Zobrazit nominace
Jarmila Glazarová – Advent
Josef Hora – Jan houslista
Vladislav Vančura – Obrazy z dějin národa českého
Jan Zahradníček – Pozdravení slunci
Zobrazit nominace
Jaroslav Havlíček – Helimadoe
Marie Majerová – Robinsonka
Václav Řezáč – Černé světlo
Jaroslav Seifert – Vějíř Boženy Němcové
Zobrazit nominace
Ivan Blatný – Melancholické procházky
Jaroslav Foglar – Záhada hlavolamu
Jiří Orten – Ohnice
Vítězslav Nezval – Manon Lescaut
Zobrazit nominace
František Halas – Ladění
Marie Pujmanová – Předtucha
Pavel Nauman – Pohádky o mašinkách
Karel Schulz – Kámen a bolest
Zobrazit nominace
Vladimir Holan – Terezka Planetová
Josef Palivec – Síta
Václav Řezáč – Svědek
Zdeněk Urbánek – Hrdina obou pólů
Zobrazit nominace
Jan Čep – Lístky z alba
František Kubka – Karlštejnské vigilie
Václav Řezáč – Rozhraní
Milada Součková – Bel canto
Zobrazit nominace
Julius Fučík – Reportáž, psaná na oprátce
František Hrubín – Chléb s ocelí
Vítězslav Nezval – Historický obraz
Jaroslav Seifert – Přilba hlíny
Zobrazit nominace
Josef Čapek – Básně z koncentračního tábora
Jan Drda – Němá barikáda
Pavel Eisner – Chrám i tvrz
Josef Kainar – Nové mýty
Zobrazit nominace
Ivan Blatný – Hledání přítomného času
Egon Hostovský – Cizinec hledá byt
Oldřich Mikulášek – Pulsy
Jan Zahradníček – La Saletta
Zobrazit nominace
Jan Hanč – Události
František Hrubín – Hirošima
Jiří Kolář – Dny v roce
Jiří Mucha – Spálená setba
Zobrazit nominace
Adolf Branald – Severní nádraží
Vladimír Holan – Dokument
Vašek Káňa – Parta brusiče Karhana
Zdeněk Urbánek – Cestou za Quijotem
Zobrazit nominace
Adolf Branald – Lazaretní vlak
Jaroslav Seifert – Píseň o Viktorce
Eduard Štorch – Minehava
Ivo Vodseďálek – Trapná poezie
Zobrazit nominace
Konstantin Biebl – Bez obav
Egon Bondy – Ich und es: totální realismus
Vratislav Effenberger – Básně
Viktor Fischl – Píseň o lítosti
Zobrazit nominace
Ludvík Aškenazy – Sto ohňů
Pavel Kohout – Dobrá píseň
Vítězslav Nezval – Křídla
Jaroslav Seifert – Šel malíř chudě do světa
Zobrazit nominace
Miroslav Florian – Cestou k slunci
Milan Kundera – Člověk, zahrada širá
Bohumil Říha – O letadélku Káněti
Miloslav Stehlík – Nositelé řádu
Zobrazit nominace
Josef Čapek – Povídejme si, děti
Jiří Robert Pick – Bez ubrousku
Karel Ptáčník – Ročník jedenadvacet
Bohumil Říha – Honzíkova cesta
Zobrazit nominace
Jiří Kolář – Přestupný rok
Jan Otčenášek – Občan Brych
Josef Topol – Půlnoční vítr
Vilém Závada – Polní kvítí
Zobrazit nominace
Norbert Frýd – Krabice živých
Bohumil Hrabal – Hovory lidí
František Hrubín – Můj zpěv
Pavel Kohout – Zářijové noci
Zobrazit nominace
František Halas – A co?
Egon Hostovský – Dobročinný večírek
Jiří Kolář – Mistr Sun o básnickém umění
Vladimír Neff – Sňatky z rozumu
Zobrazit nominace
Vratislav Blažek – Třetí přání
Arnošt Lustig – Démanty noci
Oldřich Mikulášek – Ortely a milosti
Jan Otčenášek – Romeo, Julie a tma
Zobrazit nominace
Egon Hostovský – Půlnoční pacient
Jindřiška Smetanová – Koncert pod platanem
Jiří Suchý a Ivan Vyskočil – Kdyby tisíc klarinetů
Jiří Šotola – Venuše z Mélu
Zobrazit nominace
Miroslav Holub – Achilles a želva
František Hrubín – Špalíček veršů a pohádek
Karel Šiktanc – Heinovské noci
Jiří Weil – Na střeše je Mendelssohn
Zobrazit nominace
Josef Hanzlík – Lampa
Egon Hostovský – Všeobecné spiknutí
Petr Kabeš – Čáry na dlani
Ludvík Kundera – Totální kuropění
Zobrazit nominace
Milan Kundera – Majitelé klíčů
Arnošt Lustig – Dita Saxová
Jan Skácel – Hodina mezi psem a vlkem
Jiří Trnka – Zahrada
Zobrazit nominace
Oldřich Mikulášek – Svlékání hadů
Ivan Vyskočil – Vždyť přece létat je snadné
Bohumil Hrabal – Perlička na dně
Josef Topol – Konec masopustu
Zobrazit nominace
Vladimír Holan – Noc s Hamletem
Jan Procházka – Přestřelka
Ludvík Souček – Cesty slepých ptáků
Suchý, Šlitr - Semafor
Zobrazit nominace
Josef Hiršal – Soukromá galerie
Alexandr Kliment – Hodinky s vodotryskem
Jan Procházka – Ať žije republika
Josef Topol – Kočka na kolejích
Zobrazit nominace
Ladislav Fuks – Variace pro temnou strunu
Václav Havel – Protokoly (Zahradní slavnost)
Josef Jedlička – Kde život náš je v půli se svou poutí
Karel Michal – Čest a sláva
Zobrazit nominace
Ivan Diviš – Sursum
Ladislav Fuks – Spalovač mrtvol
Vladimír Körner – Adelheid
Vladimír Páral – Katapult
Zobrazit nominace
Petr Kabeš – Mrtvá sezona
Jan Kameník – Pubertální Henoch
Milan Kundera – Ptákovina
Karel Šiktanc – Adam a Eva
Zobrazit nominace
František Křelina – Každý své břímě
Josef Škvorecký – Lvíče
Jiří Šotola – Tovaryšstvo Ježíšovo
Miloslav Švandrlík – Černí baroni
Zobrazit nominace
Ladislav Fuks – Myši Natalie Mooshabrové
Jiřina Hauková – Země nikoho
Miloslav Topinka – Krysí hnízdo
Vilém Závada – Na prahu
Zobrazit nominace
Oldřich Daněk – Král bez přilby
Jiří Marek - Panoptikum hříšných lidí
Eduard Petiška – Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek
Josef Škvorecký – Tankový prapor
Zobrazit nominace
Norbert Frýd – Císařovna
Daisy Mrázková – Haló, Jácíčku
Jan Otčenášek – Když v ráji pršelo
Karel Sýs – Pootevřený anděl
Zobrazit nominace
Jiří Kovtun – Pražská ekloga
František Listopad – Černý bílý, nevím
Petr Skarlant – Paříž, Paříž
Ludvík Vaculík – Morčata
Zobrazit nominace
Ota Filip – Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy
Jiří Gruša – Mimner aneb Hra o smraďocha
Karel Pecka – Štěpení
Karel Šiktanc – Český orloj
Zobrazit nominace
Jan Čep – Sestra úzkost
Václav Čtvrtek – Rumcajs, Manka, Cipísek
Viktor Fischl – Kuropění
Josef Škvorecký – Prima sezóna
Zobrazit nominace
Ivan Klíma – Soudce z milosti
Milan Kundera – Valčík na rozloučenou
Věroslav Mertl – Sad
Jiří Šotola – Kuře na rožni
Zobrazit nominace
Václav Černý – Křik koruny české
Jaroslav Hutka – Dvorky
Eda Kriseová – Křížová cesta kočárového kočího
Petr Skarlant – Věk slasti
Zobrazit nominace
Ivan Binar – Rekonstrukce
Václav Havel – Moc bezmocných
Pavel Kohout – Katyně
Karel Pecka – Motáky nezvěstnému
Zobrazit nominace
Ivan Blatný – Stará bydliště
Alexander Kliment – Nuda v Čechách
František Pavlíček – Dávno, dávno již tomu. Zpráva o pohřbívání v Čechách
Andrej Stankovič – Poezie
Zobrazit nominace
Jan Patočka – Kacířské eseje o filosofii dějin
Ferdinand Peroutka – Pozdější život panny
Iva Procházková – Komu chybí kolečko?
Vojtěch Steklač – Boříkovy lapálie
Zobrazit nominace
Egon Bondy – Invalidní sourozenci
Jaroslav Seifert – Morový sloup
Valja Stýblová – Skalpel, prosím
Ivan Vyskočil – Haprdáns
Zobrazit nominace
Josef Brukner – Obrazárna
Jaroslav Seifert – Všecky krásy světa
Věra Sládková – Malý muž a velká žena
Jan Trefulka – Velká stavba
Zobrazit nominace
Ladislav Fuks – Vévodkyně a kuchařka
Jan Novák – Striptease Chicago
Sylvie Richterová – Místopis
Jaroslav Seifert – Býti básníkem
Zobrazit nominace
Václav Havel – Largo desolato
Eva Kantůrková – Přítelkyně z domu smutku
Jan Křesadlo – Mrchopěvci
Vít Slíva – Nepokoj hodin
Zobrazit nominace
Václav Bělohradský – Myslet zeleň světa
Zbyněk Hejda – Blízkosti smrti
Ludvík Kundera – Hruden
Jan Pelc - … a bude hůř
Zobrazit nominace
Antonín Bajaja – Duely
Sylva Fischerová – Chvění závodních koní
Jaroslav Putík – Muž s břitvou
Petr Šabach – Jak potopit Austrálii
Zobrazit nominace
Svatava Antošová – Říkají mi poezie
Ivan Blatný – Pomocná škola Bixley
Petr Kabeš – Pěší věc
Zdeněk Zapletal – Půlnoční běžci
Zobrazit nominace
Milan Nápravník – Vůle k noci
Sylvie Richterová – Neviditelné jistoty
Karol Sidon – Dvě povídky o utopencích
Milan Uhde – Velice tiché Ave
Zobrazit nominace
Václav Dušek – Skleněný golem
Emil Juliš – Gordická hlava
Petr Král – Éra živých a jiné texty
Josef Topol – Hlasy ptáků
Zobrazit nominace
Emil Juliš – Hra o smysl
Jiří Kratochvil – Medvědí román
Ewald Murrer – Básně
Petr Placák – Medorek
Zobrazit nominace
Daniela Hodrová – Théta
Josef Jedlička – Krev není voda
Jiří Kratochvil – Uprostřed noci zpěv
Vít Kremlička – Lodní deník
Zobrazit nominace
Jiří Drašnar – Desperádos informačního věku
Bohdan Chlíbec – Zasněžený popel
Václav Jamek – Krkavčí múza
Ivan Wernisch – Doupě latinářů
Zobrazit nominace
Michal Ajvaz – Druhé město
Ivan Klíma – Čekání na tmu, čekání na světlo
Ludvík Vaculík – Jak se dělá chlapec
Jan Zábrana – Sedm povídek
Zobrazit nominace
Ivan Diviš – Teorie spolehlivosti
Zbyněk Havlíček – Otevřít po mé smrti
Jiří Kratochvil – Orfeus z Kénigu
Jaromír Typlt – Ztracené peklo
Zobrazit nominace
Zbyněk Hejda – Valse melancolique
Lubor Kasal – Hlodavci hladovci
J. A. Pitínský – Matka
Jáchym Topol - Anděl
Zobrazit nominace
Hnát Daněk – Až budeme velcí
Zdeněk Rotrekl – Kamenný erb
Karel Šebek – Dívej se do tmy, je tak barevná
Vladimír Vokolek – Oidipovské variace
Zobrazit nominace
Michal Ajvaz – Tyrkysový orel
Milan Děžinský – Kašel mé milenky
Bohumil Nuska – Padraikův zánik
Josef Topol – Básně
Zobrazit nominace
Jan Balabán – Prázdniny
Petr Borkovec – Polní práce
Karel Hynek – S vyloučením veřejnosti
Ivan Martin Jirous – Magorova summa
Zobrazit nominace
Jindřich Heisler – Z kasemat spánku
Václav Kahuda – Houština
Ivan Landsmann – Pestré vrstvy
Vladimír Macura – Ten, který bude
Zobrazit nominace
Alexandra Berková – Temná láska
Lubor Kasal – Hladolet
Marian Palla – Zápisky uklízečky Maud
Karel Šiktanc – O dobré a zlé moci